تحریم‌های بازمانده از فتنه۸۸ درون مستند «گفته اقلیت»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، هفتمین قسمت از فصل تازه برنامه به اضافه مستند همراه با اکران مستند «گفته اقلیت» به کارگردانی مهدی نقویان بود و پس از آن میز کارشناسی برنامه با موضوع فتنه ۸۸ و اتفاقات پس از آن برگزار شد. درون این نشست حرف‌های جنجالی زیادی توسط مهمان برنامه، مهدی محمدی ازبرای نخستین دفعه گفته شد. متن کامل این صحبت‌ها درون زیر منتشر می‌شود.

تاثیر فتنه ۸۸ بر تحریم‌های امروز کشور موضوع اصلی صحبت‌های برنامه

مهدی محمدی، کارشناس مسائل سیاسی، مهمان این قسمت از برنامه بود. وی درون ابتدای صحبت‌های خود ضمن اشاره به موضوع این مستند گفت: این مستند برایم بسیار غم‌انگیز بود و با دیدن قسمت‌هایی از آن، اشک ریختم. یادآوری آن روزها و آن خاطرات ازبرای مردمی که سال‌ها هست عاشق سیدالشهدا هستند، بسیار دشوار و دشوار هست. البته دیدن این مستند ازبرای بیان بسیاری از حرف‌ها، فرصت مغتنمی هست. با مستند خوش‌ساختی روبه‌رو هستیم که روایتی بر مبنای حقیقت ارائه کرده هست. علاوه بر این، پرداختن به بحث‌های راهبردی پس از فتنه ۸۸ و تاثیراتی که بر معادلات امنیت ملی ما داشت، از جمله مواردی هست که تا حدودی مغفول مانده هست. تاکنون راجع به فتنه صحبت‌های زیادی شده هست ولی این که این فتنه چگونه بر سرنوشت مملکت تاثیر گذاشت و پدیده‌هایی مثل تحریم را تولید کرد که اکنون نیز با آن درگیر هستیم، از جمله موضوعاتی هست که تاکنون راجع به آن صحبت نشده و بهتر هست که با جزئیات بیش‌تری مورد تحقیق قرار گیرد.

تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن، زاییده فتنه سال ۸۸ هست/ کشور هم اکنون از سال ۸۸ خارج نشده هست

وی ادامه داد: به نظر من، مساله فتنه و اتفاقات سال ۸۸ تمام نشده هست. بدین معنا که آن فضا و مجموعه شرایطی که رقم خورد، تغییرات زیادی را درون امنیت ملی ایران ایجاد کرد و هم اکنون هم ادامه دارد. به نظرم، کشور ایران هم اکنون از تجربه سال ۸۸ خارج نشده هست. ما اکنون با اتفاقاتی روبه‌رو هستیم که ریشه درون آن سال‌ها دارد و به همین دلیل سمت خارجی درون پی بازتولید و تکرار آن اتفاقات هست. معتقد هستم که تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن، زاییده فتنه سال ۸۸ هست. این مساله یک شعار نیست و مجموعه پژوهش‌های مبتنی بر اسناد نشان می‌دهد که سمت خارجی درون اثر ذهنیتی که درون فتنه ۸۸ به دست آورد و به دلیل اهدافی که از دل آن بیرون آمد، به سمت تحریم‌های فلج‌کننده درون سال ۸۹ حرکت کرد. اساسا تصمیم‌گیری ازبرای فشار یا عدم فشار بر ایران، بر اثر آن چیزی گرفته می‌شود که درون داخل کشور رخ می‌دهد. این موضوع یکی از درس‌هایی هست که سمت آمریکایی از فتنه ۸۸ گرفته هست و ما هم اکنون هم درگیر آن هستیم. دقت کنید که ماجرای ۹ دی نشان داد که شکافی درون سطح جامعه وجود ندارد. با اهمیت‌ترین حرفی که باید راجع به ۹ دی ۸۸ زده بشود، این هست که جامعه ایرانی درون همان روز از جریان فتنه عبور کرد و درصورتیکه اکنون شکافی وجود دارد میان جریان فتنه، مردمی که از آن عبور کردند و سمت خارجی که می‌خواهد از آن ازبرای فشار آوردن بر مردم مقاوم استفاده کردن کند، هست. عبور از این شکاف، به سران فتنه برمی‌گردد. این که آیا می‌خواهند از این شکاف عبور کنند و به مردم بازگردند یا خیر؟ بنابراین این که درون اثر بحث راجع به فتنه ۸۸ مشکلاتی خواهیم داشت را انکار نمی‌کنم ولی مزایای این بحث و نیازی که کشور به آن دارد، بسیار بیش‌تر از خساراتی هست که احیانا می‌تواند به همراه داشته باشد.

ماجرای حضور سولانا درون ایران ازبرای انجام توافق هسته‌ای درون سال ۸۷/ جواب قاطع ایران به هر قطعنامه، مسیر پیش شرط گذاشتن را بست!

این کارشناس مسائل سیاسی به اتفاقات سال ۸۸ اشاره کرد و گفت: از منظرهای مختلفی می‌توان به اتفاقات سال ۸۸ پرداخت. یک منظر، به موضوعات اجتماعی برمی‌گردد و منظر دوم، به تعاملات میان نیروهای سیاسی درون ایران برمی‌گردد. از این منظر شاید بتوان گفت که یک دینامیک سیاسی درون کشور، منجر به این شد که چیزی به نام فتنه ۸۸ ایجاد شود. تاکنون صحبت‌های زیادی راجع به این دیدگاه‌ها شده هست ولی درون این برنامه نمی‌خواهم راجع به آنان چیزی بگویم. من می‌خواهم از یک زاویه دیگری به این اتفاقات نگاه کنم که اهمیت زیادی دارد ولی تاکنون خیلی کم راجع به آن صحبت شده هست و آن منظر سیاست خارجی و امنیت ملی هست. سوال بزرگی که باید راجع به آن پژوهش کنیم این هست که زمانی وارد فتنه ۸۸ شدیم، از نظر قدرت منطقه‌ای و راهبردی درون چه وضعیتی قرار داشتیم؟ درصورتیکه به یک سال قبل از خرداد ۸۸ به این معنی خرداد ۸۷ برگردید می‌بینید که آقای سولانا درون همان وقت به ایران آمد. وی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود. به نظرم درصورتیکه کسی می‌خواهد درک کند که فتنه ۸۸ با امنیت ملی ما چه کرد باید به ۳ خرداد ۸۷، ۸۸ و ۸۹ دقت کند. درون خرداد ۸۷، آقای سولانا به ایران می‌آید. ما درون آن وقت درگیر مذاکرات پیچیده هسته‌ای با اروپا بودیم و ۵ قطعنامه نیز دریافت کرده بودیم. هدف آن قطعنامه‌ها تعطیل شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و وارد شدن به مذاکرات هسته‌ای بود. درون واقع اعتقاد داشتند که پیش شرط مذاکرات، تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران هست. درون آن وقت، ایران به هر قطعنامه یک جواب قاطع می‌داد که ازبرای آن خرج داشت. درون حقیقت به ازای هر گامی که سمت مقابل برداشت، ما نیز یک گام متقابل برداشتیم. خیلی‌ها اعتقاد داشتند که خروجی این اتفاقات جنگ می‌شود ولی نه تنها جنگ نشد بلکه رئیس سمت مذاکره کننده مقابل به ایران آمد و پیشنهادی را درون خرداد ۸۷ ازبرای ما آورد. درون آن وقت ازبرای نخستین دفعه عنوان کردند که ما نمی‌خواهیم شما غنی‌سازی خود را متوقف کنید بلکه تنها تعداد سانتریفیوژهای خود را محدود کنید تا ما مذاکره را شروع کنیم. درون حقیقت، مقاومت ۲ ساله درون برابر سمت مقابل سبب شد که وی پیش شرط خود ازبرای شروع مذاکرات را تعدیل کرد. بر این اساس، مذاکرات ژنو ۱ درون پاییز همان سال انجام شد. این همان مذاکراتی هست که یکی از مذاکره‌کنندگان خارجی، دقایقی پشت اتاق آقای جلیلی ماند تا با ایشان ملاقات داشته باشد و درون آخر نتوانست ملاقات کند. حرف آمریکایی‌ها درون مذاکرات ژنو ۱ این بود که می‌گفتند ما نمی‌خواهیم غنی‌سازی را متوقف کنید. دقت کنید که این وقت، دقیقا همانی هست که آمریکا درون اوج گرفتاری خود درون عراق بود و ازبرای ساماندهی به اوضاع عراق به کمک ایران احتیاج داشت. ازبرای نخستین دفعه درون آن مذاکره بود که آمریکایی‌ها گفتند که ما ازبرای جمع و جور کردن اوضاع خاورمیانه احتیاج به کمک شما داریم. درون همین وقت آمریکا به این نتیجه رسیده هست که تحریم‌هایش بر ایران بی‌نتیجه بوده هست و کشور رشد کرده هست. وی نیز به ناچار مجبور می‌شود که با ایران مذاکره کند.

کنار رفتن گزینه مصالحه با ایران به واسطه تماس‌هایی از داخل کشور؛ اعترافات مهدی هاشمی: «اکنون وقت مصالحه نیست، انتخابات درون پیش هست»

وی اضافه کرد: ولی با شروع تغییرات درون کشور، اوضاع داخلی آن کمی متفاوت می‌شود. به نظرم تا آن وقت، سبد گزینه‌های آمریکا ازبرای مقابله با ایران خالی بود. آنان یا باید این سبد را پر می‌کردند و یا باید با ایران مصالحه می‌کردند. مذاکرات ژنو ۱ نشان داد که آمریکا درون آستانه مصالحه با ایران هست و چاره‌ای ندارد. درون انتهای مذاکرات ژنو ۱ قرار می‌شود که مذاکرات ژنو ۲ تا یک ماه دیگر شروع شود ولی این مذاکرات تا یک سال دیگر انجام نمی‌شود. این موضوع یک دلیل دارد و آن هم این هست که کسانی از داخل ایران به آنان خط داده‌اند که اکنون وقت مذاکره با ایران نیست. آنان اعتراف کرده‌اند که کسانی از داخل ایران تماس گرفتند و گفتند که اکنون دست نگه‌ دارید تا انتخابات برگزار شود. این موضوع سبب می‌شود که گزینه مصالحه با ایران کنار برود به چه دلیل که یک گروهی از داخل ایران به صورت بسیار شفاف به سمت خارجی می‌گویند که هم اکنون یک گزینه مانده هست و آن هم بهم ریختگی محیط داخلی ایران هست. بهتر هست تا این گزینه را هم امتحان کنید و درون آخر ببینید که چه کار کنید. آقای مهدی هاشمی درون اعترافات خود می‌گوید که ما به به دولت آمریکا پیغام دادیم و گفتیم که اکنون وقت مذاکره با ایران نیست. صبر کنید به چه دلیل که ما انتخابات درون پیش داریم و ما قطعا درون این انتخابات برنده خواهیم شد. درصورتیکه می‌خواهید امتیازی به ایران بدهید، بهتر هست که این امتیاز را به دولتی درون ایران بدهید که دوست شما هست. این آدرس‌ها که از داخل ایران به سمت غربی داده شد، این را به آنان فهماند که باید مذاکرات را تعطیل کنند. آن‌ها نه تنها مذاکرات را تعطیل کردند بلکه تمام تلاش خود را ازبرای شعله‌ورتر کردن آتش فتنه درون داخل ایران کردند. جالب هست که آنان زمانی به مذاکرات برگشتند که اوضاع کشور به هم ریخته بود. آنان درون پاییز ۸۸ به مذاکرات برگشتند و این دقیقا زمانی بود که آنان فهمیدند از این بهم‌ریختگی‌ها چیزی دستشان را نمی‌گیرد. درون حقیقت، زمانی که از آشوب‌های خیابانی ناامید شده بودند، آقای سولانا دوباره سر و کله‌اش پیدا شد و حرف از مذاکرات زد. جالب هست که درون آن مذاکرات حرف از تبدیل اورانیوم غنی‌شده زدند به چه دلیل که درون پی ایجاد دعوا مجدد درون ایران بودند. آنان می‌دانستند که عده‌ای با این مساله مخالف هستند و همین مساله سبب می‌شود که شکاف‌ها درون ایران تمدید شود. درون آخر به خرداد ۸۹ می‌رسیم و درون آن وقت قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ایران صادر می‌شود که سنگین‌ترین قطعنامه شورای امنیت علیه یک کشور عضو سازمان میان‌الملل هست. آن قطعنامه مبنای سنگین‌ترین تحریم‌هایی می‌شود که تا به امروز نیز با آن درگیر هستیم.

تحریم مردم توسط آمریکا به دلیل عدم همراهی با فتنه!!/ محسن مخملباف درون کنگره آمریکا: جنبش سبز احتیاج دارد که شما (آمریکا) ایران را تحریم کنید و بر مردم فشار اقتصادی بیاورید

محمدی درون جواب به سوال مجری برنامه مبنی بر ارتباط فتنه ۸۸ با تحریم‌های هسته‌ای گفت: نکته دقیقا همین جا هست به چه دلیل که تحریم‌ها دیگر تحریم هسته‌ای نیست. ما تحریم‌های زیادی را از ابتدای انقلاب تجربه کرده‌ایم ولی این تحریم‌ها متفاوت هست به چه دلیل که ازبرای نخستین دفعه سفره و معیشت مردم را هدف می‌گیرد. تا قبل از این تحریم‌ها هیچ کشوری با چنین چیزی مواجه نبود. درصورتیکه دقت کنید می‌بینید که تمام قطعنامه‌های قبلی هسته‌ای هست و ناظر بر برنامه هسته‌ای ایران هست ولی زمانی به قطعنامه ۱۹۲۹ می‌رسید، می‌بینید که قطعنامه دیگر هسته‌ای نیست. درون آن صحبت از تحریم نفت ایران، بانک مرکزی ایران و … هست که هیچ کدام از آنان ارتباط مشخصی با برنامه‌های هسته‌ای ایران ندارد. درون حقیقت می‌توان گفت که درون اثر فتنه ۸۸ با دگردیسی عجیبی درون تحریم‌ها مواجه هستیم. علاوه بر این، درصورتیکه روزنامه‌های آمریکایی را از زمستان ۸۸ تا انتهای بهار ۸۹ بخوانید می‌بینید که درون آن مقطع، با اهمیت‌ترین بحث درون آمریکا به این سمت می‌رود که ما باید چه کار کنیم؟ درون حقیقت با خود می‌گویند که آشوب‌های خیابانی درون ایران به سمت خاموشی هست، الان باید چه کار کنیم که این آشوب دوباره گرم شود و مردمی که رفته‌اند، دوباره به خیابان‌ها برگردند؟ درون حقیقت، درون پی این هستند که چگونه می‌توانند به جریان سبز درون ایران کمک کنند؟ جالب هست که عده‌ای از افراد مانند آقای محسن مخملباف، سخنرانی بسیار طولانی درون کنگره آمریکا به نمایندگی از جریان سبز دارند. جالب هست که نه آقای موسوی و نه آقای کروبی تا این لحظه، نمایندگی مخملباف از جریان سبز را تکذیب نکردند. مخملباف درون آن سخنرانی می‌گوید که جنبش سبز احتیاج دارد که شما ایران را تحریم کنید و شما باید فشار اقتصادی بر مردم بیاورید تا آنان به دلیل تنگنای اقتصادی درون خیابان‌ها بیایند. این مساله به امریکایی‌ها نشان می‌دهد که اولا شکاف‌های سیاسی زیادی درون ایران وجود دارد و درصورتیکه آنان فشار وارد کنند می‌توانند به این شکاف‌ها دامن بزنند، دوما ایران ضعیف شده هست و توان مقاومت درون برابر فشارها درون آن کم شده هست. سوما دوستان ما درون ایران می‌گویند که اکنون وقت وارد کردن فشار هست. به عبارتی حرف آمریکایی‌ها این هست که ما باید مردم ایران را به دلیل عدم همراهی با فتنه ۸۸ تحریم کنیم. مردم ایران باید مجازات شوند تا دوباره به خیابان‌ها برگردند. درون همین وقت هست که قطعنامه ۱۹۲۹ بیرون می‌آید و از تابستان ۸۹ به پس، با عملیات اطلاعاتی، ترور دانشمندان هسته‌ای، عملیات سایبری و … مواجه هستیم. این موضوعات سبب شد تا سبد خالی شده گزینه‌ها دوباره پر شود. تحریم‌ها برگشت، تهدید به عملیات نظامی برگشت و … درون یک جمله باید بگویم که فتنه ۸۸ سبد خالی شده دشمن درون برابر ایران را مجددا پر کرد و ما هم اکنون هم با آن گرفتار هستیم. درصورتیکه از این منظر به فتنه نگاه کنیم می‌بینیم که جرم فتنه‌گران تنها آتش زدن به چند سطل آشغال نیست.

نگاهی به داخل کشور درون سال ۸۸؛ قضیه از ادعای تغلب و اعاده حق شروع شد و به مبارزه علنی با عمیق‌ترین اعتقادات مردم رسید

وی اضافه کرد: تاکنون راجع به تحولات خارجی‌ها درون فتنه ۸۸ صحبت کردیم و گفتیم که کسی که درون خرداد ۸۷ آمده بود تا با ایران مذاکره کند، درون خرداد ۸۹ سنگین‌ترین تحریم‌ها را وضع کرد. حال نگاه کردن به اوضاع داخل کشور نیز جالب توجه هست. کسانی که درون سال ۸۸ مردم را دعوت کردند تا به خیابان‌ها بیایند، حرفشان درون روز اول چه بود؟ آنان می‌گفتند کسی که کاندید رئیس جمهوری شده هست، روزگاری نخست‌وزیر امام بوده هست. وی دلسوز انقلاب و نظام هست ولی رای‌هایش را درست نخواندند و تغلب شده هست. دقت کنید که ادعای روز اول، یک ادعای کاملا انتخاباتی بود و خیلی از ایرانی‌ها درون ماه‌های اولیه این ادعا را پذیرفته بودند و می‌گفتند که به وی ظلم شده هست. درصورتیکه به بیانیه‌های میرحسین موسوی نگاه کنید می‌بینید که عمده بحث وی اعاده حق مردم هست به چه دلیل که تغلب صورت گرفته هست. درون حقیقت، تا این جا با بحث‌هایی روبه‌رو هستیم که ماهیت انتخاباتی دارد و هدف‌شان رسیدگی به این مساله هست. درون حقیقت، سران فتنه نیز درون این مرحله ادعا می‌کردند که ما درون پی حق مردم هستیم و چیزی غیر از این نمی‌خواهیم. حال این سوال به وجود می‌آید که نظام جمهوری اسلامی درون برابر چنین ادعایی چه باید می‌کرد؟ درون این‌جا باید به نوع نگاه رهبر انقلاب به مطالبات و خواسته‌های مردمی اشاره کنم. به نظرم اتفاقات سال ۸۸، نوع نگاه ایشان به مسائل سیاسی و مطالبات مردمی را شفاف می‌کند. از یک سمت، اکثریت مردم، دولتی را برگزیده‌اند و شما نمی‌توانید این دولت را به سمت مقابل تحویل دهید و هم‌چنین، معترضین نیز مردم شما هستند درصورتیکه چه به هر دلیلی یک ادعای نادرست را باور کرده‌اند. تصور من این هست که جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب درون مواجهه به این مساله یک تجربه تاریخی را خلق کردند. درون مواجهه به این اتفاقات، دو راهکار وجود داشت؛ یا شما باید به مردم بگویید که «اعتراضات شما بیهوده هست به چه دلیل که ما می‌دانیم که انتخابات سالم بوده هست و ما همان رای شما را خوانده‌ایم. هر کس هم بخواهد به اعتراضات خود ادامه بدهد، وی را سرکوب کرده و گوشمان به هیچ حرفی بدهکار نیست». مسیر دیگر نیز این هست که به مردم اجازه داده شود که اعتراضات را تجربه کنند. بالاخره یک جامعه باید مسیر‌هایی را برود تا ببیند که انتهای آن چیست و آنگاه قضاوت کند که آیا این مسیر درست بوده هست یا خیر. درصورتیکه شما درون اول مسیر به وی بگویید که این مسیر غلط هست، از شما قبول نمی‌کند ولی درصورتیکه خودش رفت و شما هم اجازه دادید که برود و این تجربه را داشته باشد، آن تجربه ماندگار خواهد بود.

مهدی محمدی بیان داشت: یک تعبیری بیان شد که به نظرم، تعبیر درستی نیز هست و آن هم این هست که سران فتنه نباید درون دادگاه‌های ایران محاکمه شوند بلکه باید درون دادگاه‌های افکار عمومی محاکمه شوند. چیزی که با اهمیت هست این هست که حرفی که به مردم زده شده هست، تصحیح شود. بر همین اساس، نظام اجازه داد که مردم تجربه کنند. این تجربه خیلی خسارت‌دفعه و دشوار و غم‌دفعه بود و دشوار‌ترین روزهای انقلاب درون همان ایام رقم خورد با این حال، مردم اجازه پیدا کردند که این تجربه را رقم بزنند. حال یک نکته حائز اهمیت هست و آن هم این هست که خیلی از کسانی که به آقای موسوی رای داده بودند، با دیدن صحنه‌های اعتراضات نابه‌هنجار از خود پرسیدند که آیا دعوا بر سر انتخابات هست؟ این چیزی که می‌بینیم همه چیز هست الا انتخابات. دعوا بر سر اصل نظام و اعتقادات این ملت هست. همین مساله سبب شد تا عده‌ای به فکر فرو مسیر که درون ماهیت دعوا به آنان دروغ گفته شده هست. درون حقیقت، درون این جریان با یک مسیر تکامل ذهنی مواجه هستیم و قصه از ادعای تغلب درون انتخابات و دلسوزی ازبرای مردم شروع می‌شود و درون ۵-۶ ماه پس به مبارزه علنی با عمیق‌ترین و راسخ‌ترین اعتقادات مردم می‌رسد. درون همین جا هست که خیلی‌ها متوقف شدند به چه دلیل که می‌گفتند ما با امام حسین دعوا نداریم. حتی ممکن هست که به نتیجه انتخابات معترض باشیم و نتیجه آن را هم نگرفته باشیم ولی با خیمه امام حسین کاری نداریم. این تجربه تاریخی از همین وقت متولد می‌شود و زمانی به خیابان نگاه می‌کنید متوجه این تغییرات می‌شوید. زمانی از ۲۲ خرداد ۸۸ به سمت ۹ دی حرکت می‌کنید می‌بینید که جمعیت اعتراضی بسیار کم می‌شود. هم‌چنین می‌بینید که حمایت خارجی روز به روز بیش‌تر می‌شود. درون روزهای ابتدایی حمایت خارجی‌ها درون لفافه بود ولی درون روزهای انتهایی این حمایت علنی می‌شود. هم‌چنین می‌بینید که درجه خشونت افزایش می‌یابد و اوج خشونت درون روز عاشورا رقم می‌خورد. علاوه بر این، مطابات انتخاباتی نیز کم‌تر می‌شود و به جای آن، بحث بر اصل انقلاب و نظام شکل می‌گیرد. به نظرم، به تدریج تجربه تاریخی جدیدی خلق شد و جامعه ایرانی احساس کرد که ماهیت واقعی این حرکت غیر از آن چیزی هست که گفته می‌شود و کسانی که آن را به حرکت درآورده‌اند، افراد دیگری هستند. بنابراین از زمانی که این تجربه تاریخی خلق شد، کمر فتنه شکست و دیگر درون آن احیا نشد.

حصر سران فتنه مربوط به دی ماه ۸۸ نیست/ آزادی کامل سران فتنه تا دو سال پس از ماجرای آشوب‌های خیابانی

این فعال رسانه‌‌ای درون قسمت دیگری از صحبت‌های خود به تصمیم شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حصر سران فتنه اشاره کرد و گفت: از ۹ دی ۸۸ به پس، فتنه قسمت اجتماعی و مردمی خود را از دست داد. از آن به پس می‌بینید که دیگر اتفاقی نمی‌افتد. درون ۲۲ بهمن خبری نیست و حتی ازبرای چهارشنبه سوری که برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گرفته بود، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. آنان قصد داشتند که درون روز ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت، حرکت کارگران و معلمان را رقم بزنند ولی اتفاقی رخ نداد. بر همین اساس، کسانی که بیرون از کشور بودند و به اتفاقات داخل امید بسته بودند، کم‌کم نا امید شدند و تصمیم گرفتند که کار دیگری انجام دهند. البته باید گفت که علیرغم از میان رفتن جنبه اجتماعی و مردمی فتنه، جنبه رسانه‌ای آن باقی ماند. یکی از سو تفاهم‌های بسیار بزرگ پیرامون حصر درون سال ۸۸ این هست که عده‌ای فکر می‌کنند که حصر مربوط به ایام ۹ دی هست و آقای موسوی و کروبی درون همان ایام محصور شدند. دقت کنید که اتفاقی که پس از سال ۸۹ رخ داد، اتفاقات بسیار مهمی بود. دشمن خارجی به این جمع‌بندی رسید که باید از این فرصت طلایی ایجاد شده ازبرای اعمال فشار بر مردم ایران استفاده کردن کند و بر همین اساس، با تمام انرژی خود وارد شد و فشار بسیار زیادی را درون سال ۸۹ به مردم وارد کرد که تا همین امروز هم باقی مانده هست. نظام جمهوری اسلامی تا زمانی که با یک اعتراض داخلی روبه‌رو بود درصورتیکه چه منجر به اتفاقات بسیار سنگینی درون عاشورای ۸۸ شد، با سران فتنه برخورد نکرد. این مساله بسیار با اهمیت هست که خیلی‌ها بدان توجه نمی‌کنند. آقایان پس از عاشورای سال ۸۸ نیز آزاد بودند، بیانیه می‌دادند، ملاقات می‌کردند و … هم‌چنین درون طول سال ۸۹ و تا زمستان آن آزاد بودند، مصاحبه می‌کردند و بیانیه‌های آقای موسوی هم‌چنان ادامه‌دار هست. تا این وقت، جمهوری اسلامی هیچ برخورد امنیتی با آنان نکرد به چه دلیل که فرض بر این بود که دلیلی ازبرای برخورد وجود ندارد. هضم این موضوع ازبرای کسانی که می‌گویند درون ایران آزادی وجود ندارد و نمی‌توان اعتراض کرد، بسیار دشوار هست.

ترور سران فتنه آخرین حربه دشمن خارجی ازبرای شعله‌ور کردن آتش فتنه؛ حصر، یک مجازات نبود و یک کار تامینی بود/ زمانی تصمیم به حصر گرفته شد که فتنه و تروریسم گره خورد و دعوت به آشوب داخلی صورت گرفت

وی بیان داشت: این مسیر ادامه دارد تا به زمستان ۸۹ می‌رسیم. درون این وقت، انقلاب‌های اسلامی درون منطقه شروع شده هست و سمت غربی نمی‌داند که با این خیزش ایجاد شده که تهدیدی ازبرای استعمارگری آمریکا هست، چه کند. اسنادی وجود دارد که اثبات می‌کند سمت غربی تصمیم دارد تا اعتراضات ایجاد شده درون کشورهای منطقه را درون تهران خاموش کند. یکی از آنان تعبیر جالبی دارد. وی می‌گوید که باید درون ایران سیاه‌چاله‌ای ایجاد کنیم که انقلاب‌های منطقه و بهار عربی را ببلعد. بر همین اساس، می‌خواستند که درون تهران یک درگیری ایجاد کنند. این کار سبب می‌شد که الهام‌قسمت‌ترین نقطه خاورمیانه بهم بریزد و انرژی انقلاب‌ها از میان می‌رود. درصورتیکه به بیانیه آقای کروبی درون ۲۵ بهمن دقت کنید، خیلی از نکات روشن می‌شود. جالب هست که این بیاینه به صورت مشترک با سمت غربی نوشته می‌شود. بدین صورت که نماینده آقای کروبی درون یک سمت و نماینده غربی (مسیح علی‌نژاد) درون سمت مقابل نشسته هست و متن بیاینه را به نماینده آقای کروبی املا می‌کند. این بیاینه این شکل هست که می‌گوید الان که درون مصر انقلاب شده هست، شما هم به صحنه بیایید و انقلاب کنید. درون حقیقت، با پیوند فتنه و تروریسم مواجه هستید و با شروع مسیر تبدیل ایران به یک سوریه تازه مواجه هستید. این موضوع مساله‌ای هست که درون ۲۵ بهمن ۸۹ ازبرای نخستین دفعه با آن مواجه می‌شوید. درون همین ایام، غربی‌ها تصمیم می‌گیرند که این دو نفر (آقای موسوی و کروبی) را ترور کنند به چه دلیل که زنده آنان دیگر به درد نمی‌خورد و مرده‌شان به درد می‌خورد. بر همین اساس، تیم‌هایی ترور را وارد کشور می‌کنند. حتی شورای عالی امنیت ملی درون بیانیه خود به این موضوع اشاره می‌کند. درون حقیقت می‌توان گفت که انگیزه اولیه حصر، محافظت از آنان درون برابر چنین سو قصدهایی بود. جلسه تشکیل شد و آقای حسن روحانی نیز درون آن حضور داشت و درون آخر با اجماع همگی تصمیم گرفته می‌شود که این آقایان درون منزل خود محصور شوند. بنابراین حصر، یک مجازات نبود و یک کار تامینی بود. هم‌چنین زمانی درون مورد حصر تصمیم گرفته می‌شود که فتنه با تروریسم گره می‌خورد و دعوت به جنگ داخلی می‌شود. بنابراین حصر مربوط به قضایای انتخابات نیست به چه دلیل که آنان تا ۲ سال پس از آن همه جنایت آزاد بودند و مردم را به آشوب‌های بیش‌تر دعوت می‌کردند. زمانی که تصمیم گرفتند ایران را یک سوریه تازه بکنند، آن وقت بود که نظام جمهوری اسلامی تصمیم به حصر گرفت و البته از جنس مجازات نیز نبود. این مساله بی‌بی‌سی را هم گیج کرده بود.

کلید زدن آشوب‌های تازه درون ایران با مطالبات معیشتی اقتصادی

وی به اتفاقات سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: همیشه این‌شکل بوده هست که پروژه آشوب درون ایران بر ایده‌های واقعی سوار بوده هست. از دی ماه سال ۹۶ به این سمت، با تلاش تازه ازبرای به خیابان آوردن طبقات محروم مواجه هستیم. البته استفاده کردن از واژگان طبقاتی پیچیدگی‌هایی دارد و به راحتی نمی‌توان تحلیل طبقاتی نمود. تصور سمت خارجی این بود که کاسه صبر طبقه محروم لبریز شده هست و این دفعه بر خلاف سال ۸۸ که طبقه متوسط شهری با مطالبات سیاسی به میدان آمده بود، این دفعه می‌توانند طبقه محروم را با مطالبات معیشتی و اقتصادی به خیابان بیاورند. دقت داشته باشید که جنس ناآرامی‌های مربوط به طبقه محروم همیشه با جنس ناآرامی‌های طبقه متوسط فرق دارد. تلاش‌های زیادی انجام شد حتی باید بگویم که اصلی‌ترین هدف خروج ترامپ از برجام این بود که آدرس‌هایی دریافت کرده بودند که اوضاع درون داخل خراب هست و می‌توان ایران را وارد پروژه آشوب‌های سراسری کرد. بنابراین تلاش کردند که به صورت تاکتیکی از برجام خارج شوند تا ایران دچار آشوب بسیار بزرگ شود. با خود فکر می‌کردند که این اقدامات یا سبب می شود که نظام به صورت کامل سقوط می‌کند و یا این که این قدر ضعیف می‌شود که توافق خیلی بدتر از برجام را بپذیرد. این دقیقا چیزی هست که آمریکایی‌ها بدان فکر می‌کنند؛ براندازی یا توافقی بسیار بدتر از برجام. به عقیده من، جامعه ایرانی و به ویژه طبقه محروم، به چند دلیل به این پروژه جواب مثبت نداد. دلیل اول این هست که طبقه محروم درون ایران و حتی بقیه طبقات، معتقدند که با آشوب، هیچ بهبود اقتصادی رخ نخواهد داد. درون حقیقت، به اعتقاد آنان هیچ رابطه‌ای میان آشوب و بهبود اقتصادی وجود ندارد. دلیل دوم این هست که سمت خارجی خیلی مستقیم و آشکار وارد صحنه شد و مردم را دعوت به آشوب کرد. درون ایران آلرژی تاریخی چند دهه‌ای نسبت به مداخلات مستقیم سمت خارجی وجود دارد و زمانی که سمت خارجی به صورت مستقیم می‌گوید که بیاید و درون خیابان بریزید، بازدارندگی شکل می‌گیرد. دلیل سوم هم این هست که مردم ایران درصورتیکه باور به تغییر داشته باشند، تغییر درون درون سیستم را خواستار هستند. مطالعات نشان می‌دهد که مردم هم اکنون از سیستم جمهوری اسلامی عبور نکردند و هیچ آلترناتیوی ندارد. آنان به خاورمیانه نگاه می‌کنند و با خود می‌گویند که آن کشورهایی که می‌خواستند از سیستم خود عبور کنند، چه اوضاعی دارند. به نظرم به این ۳ دلیل، پروژه آشوب درون ایران که از زمستان ۹۶ شروع شد و درون تابستان ۹۷ نیز مجددا کلید خورد، فاقد آینده هست.

محمدی درون قسمت پایانی صحبت‌های خود به وضعیت کنونی ایران اشاره کرد و گفت: افکار عمومی درون داخل ایران، بسیار پخته‌تر شده هست و تجربه‌های بسیار خوبی را پیدا کرده هست. هم‌چنین برداشتن کلاه ایرانیان بسیار دشوار تر شده هست و مردم به صورت عمیق‌تر به موضوعات نگاه می‌کنند و بر همین اساس، دشوار‌تر می‌توان آنان را فریب داد. تجربه برجام، یک تجربه عمیق درون ایران هست و کسی نمی‌تواند به مردم بگوید که چرخ تانک حاج قاسم سلیمانی نچرخد، چرخ اقتصاد می‌چرخد. به چه دلیل که قبلا یک دفعه گفته بود که درصورتیکه چرخ سانتریفیوژ نچرخد، چرخ اقتصاد می‌چرخد و مردم هم دیدند که نه این چرخید و نه آن. اتفاق دوم این هست که ایران وارث خاورمیانه پسا داعش هست. امروز پروژه‌ای که قرار بود به محاصره ایران منجر شود، به محاصره اسرائیل منجر شده هست. اسرائیل به هر سمت که نگاه می‌کند، ایران را می‌بینید. اکنون ایران تبدیل به یک دولت الهام‌قسمت درون خاورمیانه شده هست و نظامی پیشرو هست. این حکومت توانسته هست، یک نظم ایرانی ایجاد کند که هضم آن ازبرای سمت خارجی بسیار دشوار هست. نکته سوم هم این هست که جهان و جامعه ما به قدرت مدیریت، توانایی و مهارت و بصیرت رهبری درون ایران پی برده هست. ایشان تمام پیچیدگی‌ها را اداره کرده هست و از دل همه تهدید‌های عظیم، فرصت‌های تاریخی خلق کرده هست. ما اکنون درون وضعیتی قرار داریم که دنیا جامعه ایرانی را به وجود چنین مدیری درون آن تحسین می‌کند و مردم نیز به این مساله مباهات می‌کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *