“جلال‌شباهنگی” درون فرهنگستان هنر تجلیل شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، درون شروع این مراسم علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر با ابراز خشنودی نسبت به مقام هنری شباهنگی،گفت: تجلیل و نکوداشت بزرگان و پیشکسوتان  از جمله وظایف اساسنامه‌ای فرهنگستان هست. به همین قصد، برنامه‌هایی درون این راستا تدوین شده تا از هنرمندان شاخص تجلیل و آثار آن‌ها را مرور کنیم. درون چند ماه گذشته با تشکیل مجموع عمومی فرهنگستان و گروه‌های تخصصی هنر، زمینه این کار فراهم‌تر شده هست.

وی ضمن تحسین شخصیت هنری شباهنگی، افزود: صرف نظر از جایگاه بالای هنری شباهنگی، وی شخصی اخلاق‌مدار هست و جزو نخستین افرادی بود که به عضویت پیوسته فرهنگستان هنر درآمد. ما مدیون وی هستیم و این مراسم باید زودتر برگزار می‌شد. وی یکی از هنرمندان پیشرو هست که علاوه بر خلق آثار هنری، درون کسوت استادی نیز شاگردان بسیاری را تربیت کرده هست و این شاگردان ادامه دهنده میراث هنری وی هستند. تاکنون آثار ارزشمندی توسط شباهنگی تالیف و منتشر شده هست و درون فرهنگستان هنر نیز کتابی از آثار وی جمع آوری شده که بعضی هنرمندان ازبرای آن، یادداشت‌هایی نوشته‌اند.

 

درون ادامه این مراسم، حسن بلخاری رئیس گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر گفت: هنگامی که آثار شباهنگی را دیدم، وجهی از این آثار درون دل و جانم برجسته شد؛ آن‌قدر که هم اکنون نتوانسته‌ام خود را از سپهر این وجه نجات دهم. بنا به درک من، معصومیت طبیعت درون آثار شباهنگی وجود دارد و طبیعت درون آثار وی به شکل‌ای جلوه‌گر می‌شود که درون جان ما متجلی‌تر می‌نشیند.

مهدی حسینی عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان سخنران بعدی این مراسم، به سابقه آشنایی خود با شباهنگی اشاره کرد و گفت: اکنون ۵۰ سال هست که من و استاد با هم دوست هستیم. یکی از ویژگی‌هایی که همه درمورد آن صحبت کردند، معلم بودن استاد شباهنگی هست. گفتن واژه معلم ساده هست ولی یک معلم باید علاوه بر شناخت و معرفت، عاشق باشد. شباهنگی واقعا عاشق تدریس هست. از سوی دیگر یک معلم باید توان این را داشته باشد که دانش و معرفت خود را منتقل کند. من تمام این وجوه را درون وجود وی مشاهده می‌کنم.

حسینی با اشاره به شخصیت محققانه شباهنگی، گفت: وی یک محقق هست. کاری که وی درون هنرهای تجسمی انجام داده چیزی کمتر از دریافت جایزه نوبل ندارد. جایزه نوبل را به فردی می‌دهند که بُعدی به ابعاد یک حوزه اضافه کرده باشد. بُعدی که شباهنگی به نقاشی اضافه کرده، مناظر صحرایی هست که کار کوچکی نیست.

درون قسمت بعدی مراسم ابراهیم حقیقی گرافیست و رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران گفت: من آشنایی با جلال شباهنگی را مدیون مرتضی ممیز هستم. زمانی که دانشجو بودم، گرچه درون رشته معماری تحصیل می‌کردم، ولی به دلیل علاقه‌ام به گرافیک، دورادور کلاس‌های استاد شباهنگی را تعقیب می‌کردم و دوست داشتم با تکنیک‌های وی آشنا شوم.

وی افزود: فکر نمی‌کنم چیزی وجود داشته باشد که شباهنگی آن را بداند و به شاگردانش نگفته باشد یا ابزار و مصالحی باشد که وی آنها را بشناسد ولی دانشجویانش از آن بی‌خبر باشند. من هر وقت که سوالی داشتم، وی با مهربانی پاسخش را  می‌داد. من مدیون ممیز هستم که چنین انسان شریف، پاک و صادقی را به من معرفی کرد.

دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: شباهنگی شاگردان بسیاری داشت و همه دانشجویان با علاقه بسیار خود را به کلاس‌های وی می‌رساندند چراکه وی به آن‌ها همه چیز را یاد می‌داد. من هیچ کس را نمی‌شناسم که درمورد شباهنگی از وی سوالی کرده باشم و وی درون جواب به من با خاطراتی خوش از شباهنگی یاد نکرده باشد.

 

حقیقی افزود: روح لطیف شباهنگی وی را به سویی می‌برد که دارای لطافت هست؛ ازین‌رو آثار خلق شده توسط وی تماما از تخیلش برخواسته و بسیار غریب هست. لطافت وی سبب شده وی هیچ‌گاه درون آثارش از خطوط خشن استفاده کردن نکند. 

درون ادامه این مراسم سیدمحمد فدوی که به نمایندگی از پردیس دانشکده هنرهای زیبای تهران سخنرانی کرد، گفت: من ۴۰ سال هست که شیفته این بزرگوار هستم.  ۳۹ سال پیش زمانی قرار بود با همکلاسی‌هایم خدمت استاد شباهنگی برویم، به من گفتند که وی فردی پرتلاش و پرجنب و جوش هست و من بعدها متوجه شدم که خدمت انسانی فرهیخته و دوست‌داشتنی رفته‌ام.

فدوی با اشاره به این بیت مولانا که «دی شیخ با چراغ همی‌گشت گرد شهر / کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست»، گفت: درصورتیکه مولانا درون کوچه پس‌کوچه‌ها با شباهنگی روبه‌رو شده بود به آرزویش رسیده بود. ما بر این باوریم که نقاش دریافت را مکاشفه خود را روی بوم می‌آورد. ما درون آثار شباهنگی درون شفاف وی را دریافت می‌کنیم.

قسمت پایانی این مراسم به تجلیل از جلال شباهنگی و رونمایی از کتاب آثارش اختصاص داشت و پس از آن نمایشگاه آثار وی درون فرهنگستان هنر گشایش یافت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *