خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| نخستین حضور “نسیم ادبی” درون یک گفتگوی تلویزیونی/ مسابقه استعدادیابی تلویزیون با احسان علیخانی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران پویا،امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که درون این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

جبلی: دشمنان صفحات جعلی “رادیو بنگلا” را درست کرده‌اند

پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما با حضور درون مجموعه رادیو بنگلای این معاونت، انقلاب اسلامی ایران را نقطه تمرکز نگاه مظلومان جهان خوانده و توجه مردمان کشورهای مختلف به رسانه های برون مرزی ایران را حاصل برکات عظیم این انقلاب دانست و گفت: همان طور که مقام معظم رهبری همواره فرموده‌اند پیام انقلاب خیلی جلوتر از شما (رسانه) به سراسر جهان مخابره شده و عمق و نفوذش هم بسیار سریع اتفاق افتاده و همین رسالت ما را سنگین‌تر می‌کند.

 وی افزود: اینکه همکاران اتباع خارجی ما درون شبکه‌های برون‌مرزی با عشق و علاقه کار می‌کنند به خاطر این هست که جمهوری اسلامی پرچمدار دفاع از مظلومان و ستمدیدگان جهان هست و پیام انقلاب، پیام انسانی هست که جهان مشتاق شنیدن آن هست. بی‌شک موفقیت رادیو بنگلا حاصل سال‌ها تلاش و دشوار‌کوشی همه همکاران این مجموعه هست که با درایت و هوشمندی توانسته‌اند درون عرصه رقابت تنگاتنگ، همپای سایر رقبای پرقدرت خود درون فضای رسانه بدرخشند.

جبلی خاطرنشان کرد: قدرت و اهمیت رسانه بر کسی پوشیده نیست و این وظیفه رسانه هست که درون انعکاس اخبار واقعی و اطلاع‌رسانی شفاف بتوانند رسالت خطیر خود را به منصه ظهور برسانند.  رتبه و رنکینگ بالای رادیو بنگلا درون میان رادیوهای معاونت برون‌مرزی نشان می‌دهد این رادیو درون جامعه هدف خود شنیده شده و حتی سبب شده هست دشمنان، صفحات جعلی رادیو بنگلا را هم درون فضای مجازی درست کنند که این هم  دلیل دیگری بر موفق بودن این شبکه رادیویی هست.

وی تصریح کرد: ازبرای جامعه‌ای همچون بنگلادش با ۱۶۰ میلیون جمعیت بالقوه‌ای که میزان  علاقه‌مندی آن‌ها  به انقلاب بسیار زیاد هست و مشتاق شنیدن پیام انقلاب، کار ما به عنوان اصحاب رسانه بسیار دشوار می‌شود و باید درون فضای مجازی حضوری فعال‌تر داشته باشیم.

معاون برون مرزی همکاران رادیو بنگلا را به عنوان پل ارتباطی میان جمهوری اسلامی و بنگلازبانان توصیف کرد که مسئولیت خطیری درون انتقال پیام انقلاب ایفا می‌کنند که مهمترین آن نشان دادن وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان هست.

شبکه پنج صاحب “هتل” می‌شود

مجموعه طنز تلویزیونی هتل به کارگردانی مرضیه برومند و تهیه کنندگی ایرج محمدی از امروز دوشنبه دهم دی‌ماه ساعت ۱۳:۳۰ روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

این مجموعه تلویزیونی درون ژانر طنز سال ۱۳۷۷ تولید شده و درون خلاصه قصه آن آمده هست: درون یک هتل سه ستاره ، ۲ کارمند هتل که مانند اعضای یک خانواده هستند،  هم کار می‌کنند، هم زندگی؛ طیبعتاً درون هتل رفت و آمدهای زیادی از سمت مسافرین صورت می‌گیرد که با درون نظر گرفتن دفعه داستانی متناسب با هر سوژه، یک قسمت قصه به تصویر کشیده می‌شود و این اضافه بر ماجرای کلی خود کارمندان هتل هست.

بنا براین گفته، درون این مجموعه هنرمندانی همچون سیامک انصاری، امیرحسین صدیق، مریم امیر جلالی، محمود بصیری و… درون آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

امکان ارسال آثار مردمی به اجلاس جهانی صدا

رئیس کمیته داوری چهاردهمین جشنواره جهانی صدا از امکان ارسال آثار مردمی به اجلاس جهانی صدا خبر داد.

شهرام ملازاده درمورد داوری ششمین اجلاس جهانی صدا اظهار کرد: داوری مقدماتی این جشنواره تا پانزدهم اسفندماه انجام می‎شود و از این تاریخ به پس داوری نهایی درون دستور کار قرار می‌گیرد که این امر تا آخر فروردین ماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت.

دبیر کمیته داوری چهاردهمین جشنواره جهانی صدا افزود: این جشنواره امسال درون چهار قسمت «داخلی، میان‌الملل، مردمی و فضای مجازی» برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه‌سازان رادیو می‌توانند امسال درون قسمت داخلی و درون سه حوزه برنامه‌های مستمر، آزاد و ویژه با یکدیگر رقابت کنند.

ملازاده درمورد داوری قسمت مستمر که برنامه‌های فعلی کنداکتور شبکه‌ها را هدف قرار داده نیز گفت: حمید شاه‌آبادی معاون صدا اهمیت ویژه‌ای به ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها می‌دهد و به همین دلیل این قسمت به جشنواره امسال اضافه شد. درون این قسمت قرار هست به ۱۴ نفر از بهترین برنامه‌سازان رادیو درون قسمت‌های گوینده، تهیه‌کننده، گزارشگر، نویسنده، کارگردان، افکتور، بازیگر و کارشناس و مجری جوایزی اختصاص یابد.

رئیس کمیته داوری چهاردهمین جشنواره جهانی صدا بیان کرد: درون قسمت آزاد هم همه برنامه‌سازان رادیو فارغ از عنوان شغلی می‌توانند یک برنامه ارسال کنند. درون این قسمت حدوداً یک هزار برنامه شرکت دارد و درون این میان ۱۰ نفر به عنوان برگزیده انتخاب خواهند شد.

وی ادامه داد:‌ قسمت ویژه به برنامه‌های مناسبتی شبکه‌ها اختصاص دارد که از کنداکتور فعلی شبکه‌ها رصد می‌شود. شبکه‌ها می‌توانند با ۲۴ برنامه درون این قسمت شرکت کنند و نهایتاً دو برنامه انتخاب می شود.

ملازاده عنوان کرد: درون قسمت رسانه‌های نوین نیز سایت و کانال شبکه‌ها و میزان تعامل آنها با مخاطبان مورد توجه هست که به ۱۴ اثر برتر جوایزی اهدا می شود.

وی گفت: درون قسمت میان‌الملل نیز هر کشوری می‌تواند با موضوع‌هایی همچون صلح جهانی، محیط زیست، تنوع فرهنگی، بحران آب و مقابله با تروریسم با دو برنامه درون جشنواره شرکت کند.

ملازاده درمورد قسمت مردمی که با دستور معاون صدای صدا و سیما ازبرای نخستین دفعه به جشنواره اضافه شده هست، عنوان کرد: همه علاقه‌مندان رادیو می‌توانند آثار خود را به صورت پادکست، قطعات موسیقی و گفته با موضوع‌هایی همچون گردشگری، حمایت از کالای ایرانی، محیط زیست، سبک زندگی، صلح جهانی و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی با امیدواری از حضور پررنگ دانشجویان درون این قسمت از جشنواره اظهار کرد: دانشجویان می‌توانند با گوشی‌های موبایل و دستگاه‌های ضبط صدا آثاری را تهیه و ارسال کنند.

دبیر کمیته داوری چهاردهمین جشنواره میان‌المللی و ششمین اجلاس جهانی صدا بیان کرد: درون قسمت مردمی ۱۰ برگزیده خواهیم داشت که به مراسم اختتامیه جشنواره دعوت خواهند شد.

نسیم ادبی امشب به «شب‌گشت» می‌رود

محمد سلوکی درون برنامه امشب «شب‌گشت» (دوشنبه دهم دی‌ماه) میزبان نسیم ادبی، کارگردان و بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینماست.

ادبی ازبرای نخستین دفعه هست که درون یک برنامه تلویزیونی به عنوان مهمان حضور پیدا می‌کند و امشب درون برنامه «شب‌گشت» با محمد سلوکی گفت‌وگوی جذاب و دیدنی را خواهد داشت. 

پخش موسیقی زنده، آیتم‌های نمایشی و گفته‌های متفاوت مردمی و… از جمله قسمت‌های «شب‌گشت» هست که تلاش می‌کند بواسطه آنها فضای شبانه شاد و درخوری را ازبرای مخاطب فراهم کند. این برنامه با تحقیق اخبار هر روزه جامعه با رویکردی متفاوت، موضوع آینده و چالش‌های پیش‌روی ایران و چشم‌انداز آن را محور اصلی خود قرار داده هست.

محمد سلوکی درون هر برنامه میزبان شخصیت‌های هنری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خواهد بود و از طریق گپ وگفتی که با مهمانان خود دارد چالش جدیدی را به مخاطبان ارائه خواهد کرد.

«شب‌گشت» کاری از گروه اجتماعی شبکه دو سیماست که به تهیه‌کنندگی حمیدمراوندی، کارگردانی محمدرضا رضاییان و اجرای محمد سلوکی هر شب از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳:۳۰ به مدت وقت ۶۰ دقیقه و به صورت زنده روی آنتن خواهد رفت.

مسابقه استعدادیابی تلویزیون را علیخانی اجرا می‌کند

احسان علیخانی که اجرای برنامه «عصر تازه» را درون شبکه سه سیما بر عهده دارد، این دفعه درون حوزه استعدادیابی خواهد بود و علاقه‌مندان به حوزه‌های ورزشی، سرگرمی، هنری و … می‌توانند درون این مسابقه شرکت کنند. درون تیزری که از برنامه «عصرجدید»، منتشر شده هست، شرایط شرکت درون آن عنوان شده هست.

همچنین درمورد‌ کپی بودن یا نبودن این مسابقه عنوان شده هست: استعدادیابی درون تمام این دنیا رواج دارد و هر کشوری متناسب با فرهنگ خود این مسابقه را برگزار می‌کند. این مسابقه شرایطی را فراهم کرده هست که شرکت‌کنندگان  چه خانم و چه آقا درون هر رده‌ی سنی می‌توانند به صورت گروهی درون این مسابقه شرکت کنند.

درون این تیزر عنوان شده هست، درصورتیکه صاحب استعدادی درون زمینه‌های سرگرمی، هنری و ورزشی هستید و ازبرای ارسال کلیپ و شرکت درون این مسابقه، سوال و ابهامی دارید، این کلیپ به سوالات و ابهامات شما جواب می‌دهد.

مسابقه «عصر تازه» قرار هست روزهای آینده از شبکه سه سیما به روی آنتن برود.

ویژه برنامه نهمین جشنواره مردمی کلیپ «عمار»

برنامه تلویزیونی «مستندنگار» ویژه نهمین جشنواره مردمی کلیپ «عمار» با پخش آثاری درون موضوعات ملت قهرمان، جنگ اقتصادی، مدافعان حرم، نقد درون گفتمانی، بیداری اسلامی، جنگ نرم و تاریخ سیاسی ایران از دوشنبه دهم دی‌ماه به مدت وقت ۱۰ شب از ساعت ۱۸:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

درون این برنامه تلویزیونی یک ساعته، هر شب، یکی از مستندهای برتر جشنواره «عمار» پخش می‌شود. مصاحبه با کارگردان اثر پخش‌شده و گزارشی از اکران‌ کلیپ‌های نهمین جشنواره «عمار» درون سینما فلسطین از قسمت های مختلف این برنامه هست.

درون قسمت اول  این ویژه برنامه مستند «روزمرگی های یک محیط بان» ساخته محمدجواد رحیمی کارگردان قمی پخش می شود.

 

روایت ناگفته‌های عملیات والفجر ۴

مستند «شلمچه» به تهیه‌کنندگی مهدی همایونفر و کارگردانی محمدعلی فارسی روایت ناگفته‌های عملیات والفجر ۴ و ۵ دوشنبه دهم‌دی‌ماه ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش می‌شود. مستند «شلمچه» به واکاوی بعضی اتفاقات که منجر به لو رفتن عملیات و شهادت ۱۷۵ شهید غواص شده هست، می‌پردازد. درون بخشی از این مستند آمده هست : آن‌ها همه‌ی این مسیر را آب انداختند و میدان‌های وسیع مین لابه‌لای ردیف‌های مکرر سیم‌های خاردار ایجاد کردند تا مسیر عبور سپاه اسلام را سد کنند ولی نتوانستند.

این مستند درون بنیاد روایت فتح تهیه‌شده و درون آن سردار محسن رضایی و سردار عبدالمحمد رئوفی نژاد فرمانده لشکر ۷ ولیعصر (عج) و .. به بازخوانی پرونده یک عملیات می‌پردازند.

این مستند دوشنبه ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش و سه‌شنبه ساعت ۹ از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

راوی کتاب سرباز کوچک امام به شبکه آموزش می‌آید

برنامه صبحی دیگر سه شنبه یازدهم دی‌ماه ۹۷ میزبان مهدی طحانیان جوان ترین اسیر جنگ تحمیلی که درون وقت اسارتش به شدت مورد توجه بعثی‌ها قرار گرفت، خواهد بود.

طحانیان خاطراتش ماجراهای تلخ و شیرینی را به همراه دارد که نقطه اوج این اتفاقات ماجرای امتناع وی از مصاحبه با نصیرا شارما خبرنگار بی‌حجاب هندی هست.

برنامه صبحی دیگرکاری از گروه مهارت‌های تخصصی و عمومی به تهیه کنندگی رامین موسوی ملکی و با اجرای مشترک نیما کرمی و علی نیک زاد از شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹:۳۰ دقیقه از شبکه هفت سیما پخش می‌شود.

پخش «مریم مقدس» و «خواستگار محترم» از آی‌کلیپ انگلیسی

کانال آی کلیپ انگلیسی به مناسبت شروع سال نو میلادی، دو گفته ۱۵ دقیقه‌ای درون دست تهیه و تولید دارد که درون این ایام به روی آنتن می برد. گفت و گو با مسیحیان ایرانی، نشان دادن آداب و رسوم و مراسم‌ها و جشن‌های مسیحیان درون کریسمس، گفته ویژه از شروع سال نو میلادی درون کلیسا، آیتم های متنوع این گفته‌ها را به خود اختصاص داده هست.

بر اساس این گفته، دو کلیپ سینمایی «مریم مقدس» و «خواستگار محترم» نیز درون این ایام از کانال آی کلیپ انگلیسی ازبرای مخاطبین پخش می شود.

«شورش درون شهر» از امشب روی آنتن شبکه یک

مستند «شورش درون شهر» امشب۱۰ دی از شبکه یک روی آنتن می‌رود. سه سال پس از روی کار آمدن گفتمانی که تحریم‌ها و مشکلات کشور را ناشی از مقاومت بیهوده درون موضوع  هسته‌ای می‌دانست، مستند شورش درون شهر با نمایش اسناد و کلیپ‌هایی تازه ازبرای نخستین دفعه، حقیقت قضیه را تحقیق کرده هست. این مستند نشان می‌دهدکه چه کسانی و با چه تفکری، عامل تحریم‌ها شدند و چه افرادی با دادن نشانی غلط، صنعت هسته‌ای کشور را به خاطر برداشتن تحریم‌ها، نیمه تعطیل کردند و اکنون نیز به اصرار و فریب افکار عمومی درون پی آزادی سران و عاملان اصلی تحریم‌ها هستند.

مستند«شورش درون شهر» کاری از گروه برنامه ثریاست که امشب پس از مجموعه تلویزیونی شبانگاهی و به مدت وقت ۵۰ دقیقه از شبکه یک سیما پخش می شود.

مصاحبه درمورد جشنواره ملی کلیپ فجر درون «هفتانه»

برنامه «هفتانه» رادیو فرهنگ با کیوان کثیریان منتقد و روزنامه نگار درمورد سی و هفتمین جشنواره ملی کلیپ فجر مصاحبه می‌کند. برنامه «هفتانه» شنبه تا جمعه هر روز ساعت ۱۳:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود و به تحلیل و تحقیق رویدادهای ادبی و هنری کشور می‌پردازد.

علی جعفری مجری این برنامه دوشنبه دهم دی‌ماه با کیوان کثیریان منتقد و روزنامه نگار درمورد برگزاری سی و هفتمین جشنواره ملی کلیپ فجر مصاحبه می‌کند. همچنین درون بخشی دیگر عادل جهان آرای نویسنده کتاب «۵۰۰ روز با نیما» درمورد این کتاب و نیما یوشیج مصاحبه و پرستو فخاریان نیز گزارشی از نمایشگاه نقاشی مریم عیوضی ازبرای شنوندگان ارائه می‌کند.

«هفتانه» درون گروه ادب و هنر به تهیه کنندگی محسن حکیم معانی و اجرای علی جعفری تولید و پخش می‌شود و می‌توان رادیو فرهنگ را از موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز دریافت کرد.

تحقیق شعر متعهد درون شبکه چهار

«شب شعر» درون سیزدهمین نشست خود، دوشنبه دهم دی‌ماه، میزبان علی محمد مودب ، شاعر و پژوهشگر، و مصطفی محدثی، شاعر و پژوهشگر می شود تا «شعر متعهد» را به مصاحبه بنشینند. از منظرِ جهان‌بینیِ اسلامی، شخصیتِ یک هنرمند را هرگز نمی‌توان از اثرش تفکیک کرد؛ چون «اثر» و «مؤثر» پیوندی ناگسستنی با یکدیگر دارند. درون هنرِ متعالی و انسانی «چه‌گفتن» و «چگونه‌گفتن» با اهمیت هست؛ هنری که محصولِ تلفیقِ و همنشینیِ هنرمندانه‌ی فرم و محتواست. به این معنی ابتدا باید «حرفی ازبرای‌ گفتن» داشته باشیم، سپس سراغِ چگونه‌گفتن برویم، به چه دلیل که توجه‌نکردن به «چه‌گفتن» سببِ معناگریزی و فرم‌گراییِ صرف یا فروافتادن درون دام‌ِ فریبنده‌ی «هنر ازبرای هنر» می‌شود.

گرمارودی می‌گوید: «تعهد، صفتِ شاعر هست، نه صفتِ شعر. ما شعرِ متعهد نداریم، شاعرِ متعهد داریم. درصورتیکه شاعر متعهد باشد، این تعهد درون شعرِ وی جاری‌ست»

مجله ادبی «شب شعر» به تهیه کنندگی کوروش انصاری و اجرای محمود اکرامی فر، هر دوشنبه شب درون حوزه ادبیات، ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

روایتی متفاوت از فتنه ۸۸ درون «پس از ظهر»

کلیپ داستانی «پس از ظهر» درمورد حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ و فتنه‌ای که دشمنان ازبرای انقلاب اسلامی تدارک دیده بودند، از شبکه افق پخش می‌شود.

این کلیپ ۳۲ دقیقه‌ای درمورد یک حوزه علمیه خواهران هست که تعدادی از طلبه‌های آن، یکی از دختران حاضر درون اغتشاشات را داخل حوزه می‌آورند و پس از آن، مسایل و اتفاقاتی ایجاد می‌شود.

درون کلیپ «پس از ظهر» به کارگردانی امیرعباس ربیعی محصول مشترک مرکز کلیپ و نمایش بسیج و خانه کلیپ داستانی، بازیگرانی همچون مینو شریفی‌پور، فرناز زوفا، هستی فرحی، مریم فرحی، زهره احمدی کوشکی، توماج دانش بهزادی و زین‌العابدین تقی‌پور به ایفای نقش پرداخته‌اند.

این اثر از جمله کلیپ‌های داستانی با موضوع سیاسی درون هشتمین جشنواره کلیپ عمار بوده هست.

«پس از ظهر» دوشنبه دهم دی‌ماه ساعت ۲۲ از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار این کلیپ هم روز پس ساعت‌های ۱۳ و ۱۶:۳۰ روی آنتن خواهند رفت.

«قلاده‌های طلا» روی آنتن شبکه سحر

به مناسبت سالگرد ایام حماسه نهم دی‌ماه امشب کلیپ سینمایی «قلاده های طلا» از کانال بالکان شبکه سحر پخش می‌شود.

کلیپ سینمایی «قلاده های طلا» با نگارش و کارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه کنندگی محمد خزاعی درون ژانر سیاسی ساخته شده هست. امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، حمیدرضا پگاه، چنگیز جلیلوند، نیلوفر خوش خلق، علی رام نورایی و محمود عزیزی به همراه جمع دیگری از هنرمندان درون این کلیپ ایفای نقش کرده‌اند.

این کلیپ سینمایی درون شبکه جهانی سحر، توسط آنکیتسا بحجتی به زبان بوسنیایی ترجمه شده و مهدی احمدنیا نیز آن را حک و زیرنویس کرده هست .

کلیپ سینمایی «قلاده های طلا»، امشب دهم دی‌ماه ساعت ۲۲ به مدت وقت ۹۲ دقیقه روی آنتن کانال بالکان شبکه سحر خواهد رفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *