دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان/عمل صالح درون کلام امام باقر(ع)- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، همزمان با شروع ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعاهای روزانه که درون محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن‌عباس از پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده هست و علمای بزرگ اسلام آنها را درون کتاب خود ثبت و ضبط کرده‎اند و ما این ادعیه را از کتاب «‏اقبال الأعمال» سیدبن طاووس عالم بزرگ شیعه نقل می‌کنیم. این کتاب‏ مانند سایر کتاب‌هاى سید از اعتبار و ارزشی ویژه ‌میان علماى شیعه برخوردار هست تا جایی که شیخ عباس قمی درون «مفاتیح الجنان» بسیار از ادعیه این کتاب استفاده کردن کرده هست.

اینک به‌‌مناسبت فرا رسیدن هفدهمین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به‌همراه شرحی بر آن منتشر شده هست:

اللَّهُمَّ اهْدِنِی فِیهِ لِصَالِحِ الْأَعْمَالِ، وَ اقْضِ لِی فِیهِ الْحَوَائِجَ وَ الْآمَالَ، یَا مَنْ لا یَحْتَاجُ إِلَى التَّفْسِیرِ وَ السُّؤَالِ، یَا عَالِماً بِمَا فِی صُدُورِ الْعَالَمِینَ، صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ

خدایا مرا درون این ماه به سوی کارهای شایسته هدایت فرما، و حاجتها و آرزوهایم را برآور، ای آن که احتیاج به روشنگری و سوال ندارد، ای آگاه به آنچه درون سینه جهانیان هست، بر محمّد و خاندان پاکش درود فرست

حجت‌الاسلام محمود ریاضت محقق و کارشناس علوم دینی درون توضیح دعای این روز ازبرای تسنیم نوشت: هدایت به سوی کارها و اعمال شایسته و برآورده شدن حاجات و رسیدن به آرزوها از درخواست‌های هفدهمین روز مهمانی خداوند متعال هست. عمل صالح و شایسته درون معارف دین رهایی‌قسمت اسلام همواره لازم و ملزوم با ایمان و جزء لاینفک اعتقاد و ایمان توحیدی هست هرکجا بحث ایمان هست بلافاصله بحث عمل صالح مطرح هست و هر وقت بحث عمل صالح هست بلافاصله بحث ایمان به میان می‌آید و تصور یکی بدون دیگری درون معارف حقه اهل بیت علیهمالسلام غیرممکن و محال هست.

هدایت به سوی اعمال، رفتار و کردار شایسته مقرون با ایمان، یکی از با اهمیت‌ترین توفیقات الهی هست که درون ادعیه مأثوره از ائمه علیهم‌السلام سفارش به درخواست آن درون قالب دعا شده هست، همچنان که یکی از درون خواست‌ها درون نماز همین هست «اهدنا الصراط المستقیم» به این معنی هدایت به اعمال صالحه به همراه ایمان که همان صراط مستقیم هست.

از امام باقر علیهالسلام درون مورد مصداق اعمال صالحه سوال شد؛ و ما الاعمال الصالحة؟ اعمال صالحه کدام هست و چیست؟ حضرت جواب فرمود: «العملُ الصالح ولایتنا اهل البیت» عمل صالح ولایت ما اهل بیت علیهم‌السلام هست. این اعمال صالح پیش احتیاج بر آورده شدن حاجت‌ها و نیل به آرزوهاست که هرچه درون جات اعمال صالح بیشتر شود برآورده شدن حاجات سرعت بیشتری می‌گیرد و هرچه درون وادی ولایت بیشتر حرکت شود آرزوها بیشتر دست یافتنی‌تر می‌شوند.

رمضان الکریم فرصتی بس بزرگ و گرانقدر هست ازبرای رسیدن به چنین فوز عظیم تا به صاحب ولایت مطلقه همه عامه الهیه، وجود ذیجود سفره دار ضیافت حق امام وقت (عج) قرب  پیدا کنیم و مصداق اتم و اکمل عمل صالح را که ولایت‌مداری اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هست به منصه ظهور و بروز برسانیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *