فوتبال جهان| قوانین تازه یوفا ازبرای فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا- اخبار ورزشی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم و به نقل از نشریه سان، لیگ قهرمانان اروپا درون فصل آینده دستخوش تغییر و تحولاتی بزرگ واقع می شود، تغییراتی که با هدف سرعت بخشیدن به مسیر گیم و کاهش جنجال‌ها اعمال می‌شوند.

این قوانین تازه مشتمل بر ۹ مورد بوده و برگرفته از قوانین مصوب هیئت قانونگذار اتحادیه میان‌المللی فوتبال (IFAB) هست که یکی از آنها حتی درون فینال لیگ قهرمانان فصل جاری میان تیم‌های لیورپول و تاتنهام نیز اعمال می شود.

قوانین تازه به شرح زیر هستند:

۱- بازیکنان هجومی تیم‌ها دیگر نمی‌توانند درون تشکیل دیوارهای دفاعی سه نفره یا بیشتر درون ضربات ایستگاهی حضور قرار بگیرند. آنها باید حداقل یک متر از دیوار دفاعی فاصله بگیرند و درون غیر این‌صورت یک ضربه غیرمستقیم به سود حریف عنوان می شود.

۲- درون ضربات دروازه و ضربات آزاد داخل محوطه جریمه خودی دیگر لازم نیست توپ از محوطه خارج شود تا گیم به جریان درآید اگرچه بازیکنان تیم مقابل تا زمانی که توپ به گردش درنیامده باشد، اجازه ورود به محوطه جریمه را ندارند.

۳- درون صورتی که گیم با تشخیص داور داحل محوطه جریمه متوقف شود، دراپ بال مستقیماً می‌تواند به دروازه‌بان داده شود. خارج از محوطه جریمه توپ به تیمی داده می‌شود که آخرین دفعه تملک آن را داشته و تمام بازیکنان دیگر از هر دو تیم با ۴ متر فاصله بگیرند.

۴- درصورتیکه یک بازیکن هجومی از دست یا بازوی خود چه ازبرای گلزنی یا خلق موقعیت گلزنی استفاده کردن کند، حتی به صورت اتفاقی، خطای هند گرفته می شود و گل مردود عنوان می‌شود. برخورد توپ با دستی درون شرایط که دست بالاتر از شانه قرار داشته باشد تحت هر شرایط خطای هند هست مگر اینکه بازیکن خودش با پا یا سر توپ را به دستش زده باشد. همچنین زمانی که یک بازیکن به شیوه‌ای غیرعادی خودش را بزرگتر جلوه (قصد باز شدن دست‌ها درون طرفین)  دهد، برخورد توپ با دست وی خطای هند تلقی می‌شود.

۵- درون هنگام زده شدن یک ضربه پنالتی، دروازه‌بان تنها لازم هست که یک پای خود را روی خط دروازه نگه دارد. همچنین دروازه‌بان قبل از زده شدن ضربه، اجازه ندارد تیر عموی، افقی یا تور دروازه را لمس کند.

 ۶- بازیکنی که تعویض می‌شود باید از نزدیک‌ترین محل ممکن زمین را ترک کند و دیگر نیازی نیست که از خط میانی خارج شود. به این ترتیب از اتلاف وقت جلوگیری می‌شود.

۷- مربیان و مدیران هم از این پس درون صورت داشتن رفتار ناشایست درون کنار زمین کارت زرد یا قرمز می‌‌گیرند.

۸- درون ابتدای گیم تیمی که برنده شیر یا خط می‌شود، می‌تواند توپ یا زمین را انتخاب کند.

۹- از این پس تیم‌ها می‌توانند ۱۲ بازیکن تعویضی روی نیمکت داشته باشند که این قانون از گیم لیورپول مقابل تاتنهام درون فینال لیگ قهرمانان فصل جاری اجرا می‌شود.

درون همین حال بعضی نشریات اروپایی مدعی شده هست که مضاف بر موارد بالا، از این پس گلزنی درون ضربات ریباند پنالتی‌های حین گیم مجاز نخواهد بود. به این ترتیب درون صورتی که توپ توسط دروازه‌بان دفع شود یا به تیر برخورد کند، گیم باید با ضربه دروازه‌ شروع شود. این قانون درون پیش از مطرح شدن درون هیئت قانون‌گذار اتحادیه میان‌المللی فوتبال و رسیدن به مرحله رأی‌گیری، رد شده بود و هم اکنون به صورت رسمی تأیید نشده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *