مراقب اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت باشیم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام سید محمد حسین طباطبایی با حضور درون میان خبرنگاران خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه حرفه خبر یکی از حساس‌ترین مشاغل دنیاست، گفت: حرفه خبر از آن جهت که خبرنگار از یک سو باید اخبار صحیح، جامع و موثق جامعه  را به مردم برساند و از دیگر سو نسبت به عدم سقوط درون ورطه تهمت به دیگران مراقبت لازم را داشته باشد، از حساس‌ترین مشاغل هست. درون واقع خبرنگاران باید امانت‌داران خوبی ازبرای جامعه باشند.

وی افزود: رسول گرامی اسلام(ص) درون روایتی فرمود: «کُلُّکُمْ‏ رَاعٍ‏ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ؛ همه شماها چوپانید و همه شما درون قبال مردم خودتان مسئولید.» وظیفه چوپان هدایت گله هست به شکل‌ای که هم از آسیب درندگان درون امان بمانند و هم مسیر صحیح را به آن‌ها نشان دهد و هم از آبشخور و چراگاه‌های مناسب به آن‌ها بهره برساند. این مثال پیامبر، ازبرای حرفه خبری مصداق مناسبی هست.

طباطبایی با اشاره به اینکه اکنون جامعه علاوه بر نیازهای مادی، احتیاج به خوراک فکری و معرفتی دارد،‌ افزود: آنچه اکنون جامعه ما احتیاج به آن دارد، خوراک فکری و معرفتی هست. درون چنین شرایطی ضروری هست هر آن کس که خداوند به وی توفیق یادگیری علم داده، جامعه را از علم خود بهره‌مند کند. درون اهمیت این مسئله همین بس که رسول خدا(ص) فرمود: «هر گاه بدعت و آیین و روش تازه‌‏اى که بر خلاف دستور دین هست درون امّت و پیروان من آشکار شود باید عالم و دانشمند علم خود را آشکار سازد و درصورتیکه چنین نکرد پس لعنت و عذاب خدا بر وی باد؛‌ إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدْعَةُ فِی أُمَّتِی فَلْیُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ‏ فَإِنْ لَمْ یَفْعَلْ فَعَلَیْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ.» این بدعت شامل اصول و احکام و رفتارها و آداب و رسوم می‌تواند مصداق داشته باشد. درون چنین شرایطی خبرنگاری که درون حیطه خود توانمند هست و می‌تواند زمینه روشنگری ازبرای مردم را فراهم کند، باید کار به این کار کند.

این پژوهشگر مطالعات قرآنی با بیان اینکه خداوند درون آیاتی از قرآن مؤمنان را از تهمت و افترا بازداشته هست،‌ گفت: خداوند درون ابتدای سوره نور به ماجرای تهمت به یکی از مسلمانان اشاره کرده و آنها را به دلیل این عمل سرزنش می‌کند. درون این آیات ضمن اینکه تهمت‌زنندگان به عذابی بزرگ تهدید شده‌اند، مؤمنان از اینکه شایعات را بدون دلیل و تحقیق باور کنند نهی شده‌اند. از این جهت باید نسبت به عدم اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت به دیگران بر حذر بود.

وی افزود: نکته جالب توجه آن هست که درون روایاتمان شاهدیم از این فراتر گفته شده هست. امام باقر(ع) فرمود: بر مؤمن نسبت به مؤمن دیگر واجب هست که هفتاد گناه کبیره را از وی بپوشاند؛ یَجِبُ لِلْمُؤْمِنِ عَلَى الْمُؤْمِنِ أَنْ یَسْتُرَ عَلَیْهِ سَبْعِینَ کَبِیرَةً». متأسفانه اکنون این روایات به حاشیه رفته هست و آنچنان مورد توجه نیست. گاهی منتظریم یک نفر خطایی کند و سریع آبروی وی را بریزیم. البته درون جایی که بیت‌المال مسلمین درون معرض چپاول قرار می‌گیرد همان یک دفعه هم خطای بزرگی هست که باید پس از حصول اطمینان مبادرت به افشاگری شود. ولی درون موارد جزئی باید مراقبت کرد.

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *